Kvalita medu

UNIQUE MĀNUKA FACTOR neboli UMF™

je název nejkomplexnějšího, nezávisle certifikovaného a mezinárodně uznávaného systému  zajištění kvality Novozélandského medu Manuka. Jeho posláním je ověřování potenciálu, autentičnosti, čistoty, trvanlivosti a čerstvosti medu Manuka. Každý medový produkt Manuka, který nese ochrannou známku UMFTM, musí projít přísnými testy kvality, klasifikace a hodnocení kvality Unique Manuka Factor Honey Association (UMFHA).

Rating UMF  - kvalita medu

Organizace UMFHA je špičkou světového výzkumu s cílem porozumět výhodám, vlastnostem a kvalitě Manuka medu. V novozélandském medu Manuka UMFHA je identifikováno více než 2 300 přírodních sloučenin, které přispívají k jeho jedinečné síle, chuti, textuře a podpoře zdraví. Systém je založen na testech vykonávaných pod dohledem Novozélandské vlády a Ministerstva primárních průmyslů, které prověřují, že veškerý med prodávaný jako Manuka je autentický a splňuje přísné normy.  Hodnocení UMFTM je významnější než hodnocení MGO. 

UKAZATELÉ DŮLEŽITÉ PRO URČENÍ KVALITY MEDU MANUKA

UMF Asociace analyzuje čtyři klíčové prvky medu Manuka: účinnost, autentičnost, trvanlivost a čerstvost.

Methylglyoxal (MGO) - účinnost medu
Methylglyoxal je zdrojem antibakteriálních vlastností Manukového medu a nejdůležitějším měřítkem účinnosti. Čím vyšší je MGO, tím silnější je koncentrace antibakteriální aktivity medu. Studie prokázaly, že je antibakteriální vlastnosti medu jsou účinné například proti salmonele nebo bakterii s názvem Escherichia coli. Určité druhy novozélandského (manuka) medu dokonce obstály v boji proti bakteriím Staphylococcus aureus a Helicobacter pylori

Leptosperin je sloučenina, která se nachází pouze v nektaru květů keře Manuka. Měření této jedinečné složky zajišťuje pravost medu Manuka. Laboratorní výzkum také ukazuje, že obsah leptosperinu má protizánětlivé účinky, které rostou se zvyšující se stupnicí UMF.

Dihydroxyaceton (DHA): Doba použitelnosti neboli trvanlivost
Dihydroxyaceton se v zdravém a živém medu pomalu přeměňuje na MGO.  Čím vyšší je obsah DHA, tím delší je životnost a efektivita Manuka medu – proto musí mít pravý Manuka med více než 70 mg/kg DHA, aby získal certifikaci od UMF Asociace.

Hydroxymethylfurfural (HMF): Čerstvost medu
Hydroxymethylfurfural zajišťuje, aby med nebyl přehřátý a obsahoval jedinečnou směs živých kultur medu Manuka.

UMF™ Hodnocení:

Více o se o UMF hodnocení můžete dočíst ZDE. 

Nový systém měření (K-Factor):

KFactorTM je autentikační systém založený na měření několika unikátních základních („Key“) faktorů obsažených v medu Manuka. Měření se provádí v laboratoři, což zajištuje vysokou kvalitu a čistotu každé šarže. KFactorTM je relativně nový systém založený využití specifické technologiie – nukleární magnetické rezonance (NMR), pomocí které se měří četnost zrníček pylu v medu. Je to spolehlivý způsob zjištění typu a množství pylu z keře Manuka v testovaném medu.

Dřívější neschopnost rozlišit pyl z keřů Kanuka (Kunzea Ericoides) od pylu keřů Manuka (Leptospermum Scoparium), která je dle současné metodologie založena na vlastnostech struktury pylu, vedla k mylné identifikaci a následnému prodeji medu Kanuka pod značkou Manuka. (Keře Kanuka rostou ve stejných podmínkách jako Manuka a jsou jim velmi podobné.) Technologie NMR používá unikátní komponenty z obou druhů jako indikátory a je proto schopna rozlišit a určit přesný poměr mezi pylem z keřů Kanuka a Manuka. Proto je nyní možno spolehlivě označit med jako Manukový med nebo jej naopak vyřadit a označení Manukový med zakázat.

K určení rozdílu mezi medem Manuka s KFactorem 16 a KFactorem 22, se měří přesná koncentrace pylu z keře Manuka:

KFactorTM 16 zaručuje že  KFactorTM 22 zaručuje že
 75%  90%
 Zrnek pylu v medu jsou zrnka pylu keře Manuka  Zrnek pylu v medu jsou zrnka pylu keře Manuka

 

Měření četnosti zrnek pylu a výzkum

Firma Wedderspoon, která tyto medy z Nového Zélandu produkuje a kterou v ČR zastupujeme, je první, která přináší měření četnosti pylu a její výrobky z medu Manuka se honosí výjimečně vysokým obsahem četnosti zrnek pylu medu Manuka.

 

Licence & Certifikace Manuka Medu:

UMF certifikace medů naleznete ZDE.

 Evropský Veterinární Certifikát: 

 

Certifikace Manuka medů 2024:

Certifikát UMF +10

Certifikát UMF +16

Certifikát UMF +20

Certifikát UMF +22

Certifikát UMF +25