Co je to UMF® a MGO® faktor?

UMF® med Manuka:


UMF® je označení medu stupnicí udělovanou medu Manuka, který po laboratorním otestováni vykazuje přirozenou a velmi stabilní neperoxidovou antibakteriální aktivitu. Všechny medy z keřů Manuka tedy procházejí testy, účelem kterých je stanovit jejich neperoxidovou aktivitu. Tyto testy provádí laboratoř schválená vládou Nového Zélandu. Medům vykazujícím neperoxidovou aktivitu je udělen UMF® rating. Medy, které vykazují obvyklou peroxidovou aktivitu jsou potom označeny jako medy aktivní s číselným ratingem účinnosti. Každá šarže medu – jak UMF® tak aktivních – pak dostane svoje individuální číslo, což znamená, že původ medu lze vystopovat až do úlu ze kterého šarže pochází.

Jaký je rozdíl a vztah mezi označením UMF® a MGO?

Každé balení Manukového medu UMF® je označeno tímto symbolem s připojenou hodnotou UMF® 5+, 10+, 15+, 16+ , 20+, 25+ (mohou být i jiné). Je to doklad certifikace a laboratorního určení antibakterální aktivity takto označeného konkrétního balení medu Manuka. Každé balení lze také dle dalšího označení na obalu lze zpětně „vystopovat“ a zjistit podrobnosti o jeho zpracování.
UMF® je označení medu stupnicí udělovanou medu Manuka, Přítomnost této specielní neperoxidové aktivity lze zjistit pouze laboratorními testy fenolového koeficientu ( odkaz fenolový koeficient )
Označení UMF® následované číslem vyjadřuje intenzitu UMF® aktivity v příslušné šarži stočeného medu.
A přesně tato antibakteriální aktivita, která je vyšší než normální aktivita nacházející se v jiných medech, je faktor který odlišuje Manuka med s certifikací UMF® od ostatních medů,
UMF® je registrovaný název a značka AHMA (Active Manuka Honey Association) a může být použita pouze uživateli, kteří mají potřebnou licenci a který splňuje přísná kriteria, zahrnující monitorování a audity kvality Manuka medu.
UMF® logo je uznávané na celém světě jako standard, který identifikuje a měří potenciál unikátní antibakteriální aktivity Manuka medu.

Více o kvalitě a hodnocení medu ZDE.

Vysvětlení označení Manuka medu UMF versus MGO rating


Manuka med z Nového Zélandu je označen jednak jako UMF (Unique Manuka Factor) a nebo MGO (Metylglyoxal). UMF je mezinárodně uznávaná ochranná známka používaná výhradně dodavateli, kteří vlastní licenci na produkci tohoto medu, a kteří splňují kritéria jako audit a sledování kvality medu což zajištuje přírodní, čistý produkt, tedy med Manuka a jeho unikátní non-peroxidovou aktivitu (NPA), která přesně odpovídá popisu na štítku. Mnoho výrobců medu Manuka používá tento systém. Hodnocení MGO se vztahuje na hodnoty metylglyoxalu v Manuka medu. Metylglyoxal je označením medu Manuka, avšak není původcem non-peroxidové aktivity medu. MGO je ochranná známka firmy Manuka Health New Zealand Ltd, a výrobky této firmy jsou označeny štítky MGO. Všechny druhy medů mají velmi slabé antibakteriální vlastnosti, protože obsahují peroxid vodíku. Pouze med Manuka má další a daleko účinnější antibakteriální vlastnosti.

Manuka med MGO


Profesor Thomas Henle z Institutu of Food Chemistry při Technické universitě v Drážďanech v Německu objevil aktivní složku metylglyoxal v medu Manuka. Podle firmy Manuka Health New Zealand Ltd čím vyšší je MGO rating, tím vyšší je i úroveň antibakteriální aktivity v medu. Shrnutí UMF versus MGO UMF and MGO ratingy jsou indikací antibakteriálního potenciálu medu Manuka. UMF je rating používaný výrobci medu Manuka. MGO je rating používaný pouze firmou Manuka Health New Zealand Ltd. UMF and MGO měří antibakteriální potenciál medu manuka rozdílným způsobem, i když existuje spojení mezi úrovní metylglyoxalu a non-peroxidovou aktivitou měřenou ratingem UMF.