Manuka Med a potence

Med: K podpoře sexuální síly předepisoval med již Hippokrates. Med je bohatý na vitaminy řady B, které podporují reprodukční zdraví a povzbuzují mužnost. Zároveň obsahuje antioxidant zvaný chrysin, který podporuje produkci testosteronu, a stopový minerál bór, jenž pomáhá při produkci estrogenu.

Libido ovlivňuje nejen vzájemná sexuální přitažlivost, svou důležitou roli sehrává i celkové zdraví a energie jedince, ale také jeho jídelníček a životní styl.

Pokud tedy dodá svému tělu vše, co potřebuje k optimální funkci, pak je velká pravděpodobnost, že jeho sexuální apetit nezmizí ani s věkem a stárnutím.

Podívejte se s námi, jaké nutriční látky a bylinky dokážou libido podpořit.

DHEA (Dehydroepiandrosteron)
Hormon produkovaný nadledvinkami, někdy je také nazýván bojovníkem proti stárnutí. Pomáhá produkovat další hormony, jako je testosteron a estrogen, a působí proti stresujícím účinkům kortizolu. Nejvíce ho v těle máme kolem 25. roku věku, následně začíná přirozeně klesat. Jeho pokles pak ještě podporuje i velký stres.

Jak doplnit DHEA?

Pomocí doplňků stravy. Vždy je ale lepší tak činit až po zjištění přesné hladiny DHEA a konzultaci s lékařem. Zejména ženy by měly být při užívání těchto látek obezřetné. Jednak jejich vedlejší účinky mohou vést k akné, nadměrné množství může také vést k hormonální nerovnováze.

Někteří odborníci doporučují ženám s nízkým libidem používat krémy s DHEA, které lze aplikovat přímo do pochvy. Tyto krémy pomáhají redukovat i potíže spjaté s menopauzou, kdy dochází k suchosti, ztenčení a atrofii pochvy. Existují i krémy pro muže, které lze aplikovat na tenkou pokožku těla.

Při užívání doplňků stravy s DHEA je vždy důležité začít s nízkou dávkou (5 mg u žen a 10 mg u mužů) a podle potřeby zvyšovat. Nicméně vždy by se tyto látky měly užívat krátkodobě.

Zinek
Zinek je klíčovým minerálem pro zdravou hladinu testosteronu a počet spermií, a tedy i plodnost mužů i žen. Pomáhá předcházet přeměně testosteronu na estrogen a podporuje funkci prostaty.

Zinek je také důležitý pro produkci neurotransmiterů, jako je serotonin, dopamin a kyseliny gama-aminomáselné (GABA). Tyto chemikálie ovlivňují naši náladu a regulují stres. Díky nim se cítíme uvolněně a smyslně. Možná i právě proto jsou např. ústřice považovány za mocná afrodiziaka, protože obsahují vysoké množství zinku.

Podle studie z roku 2021 zinek u žen v období po menopauze významně zlepšuje nejen libido, ale také vzrušení, orgasmus, vaginální vlhkost a celkovou spokojenost.

Jak nejlépe doplnit zinek?

Mezi potraviny bohaté na zinek patří ústřice, červené maso, dýňová semínka, listová zelenina, včelí pyl.

Na nedostatek zinku v těle mohou upozornit bílé skvrny na nehtech. Lze si ale také nechat udělat krevní rozbor.

Zinek lze tělu dodat pomocí doplňků stravy, a to v denní dávce 25–50 mg. Vždy je dobré ho užívat společně s jídlem.

Vitamin D
Vitamin D má celou řadu prospěšných funkcí – od regulace nálady až po vývoj bílých krvinek. „Vitamin D je nezbytný pro produkci dopaminu, ovlivňuje také zdraví kostí, náladu a imunitní systém,“ vysvětluje doktorka Laurie Steelsmithová.

Nízká hladina tohoto vitaminu je nicméně spojována i s erektilní dysfunkcí či nízkou hladinou testosteronu.

Podle studie z roku 2019 ženy, které mají před menopauzou nízkou či nedostatečnou hladinu vitaminu D, mají nízké libido. Pokud ale následně užívají půl roku denně vitamin D3 IU 2000–4000, jejich libido, ale i sexuální uspokojení se výrazně zlepší.

Jak doplnit vitamin D

Dopřejte si alespoň třikrát týdně 15 až 30 minut slunečního svitu. V zimním období je pak dobré vitamin D tělu dodávat pomocí doplňků stravy, 1000 až 2000 IU vitaminu D3 denně.

„Je dobré ho užívat společně s vitaminem K2, který pomáhá zajistit, aby se vitamin D ukládal v kostech, a ne tepnách, a s trochou zdravého tuku, aby se vitamin celkově dobře vstřebal,“ radí odbornice na výživu Cindi Lockhartová.

Vzácně může dojít k předávkování vitaminem, proto je dobré to s užíváním doplňků nepřehánět a raději si nechat každý půlrok (na jaře a na podzim) změřit hladinu vitaminu D v krvi.

B vitaminy
Vitaminy řady B pomáhají zpracovávat sacharidy, lipidy a bílkoviny k výrobě energie. Patří mezi ně thiamin (B1), riboflavin (B2), niacin (B3), kyselina pantotenová (B5), pyridoxin (B6), biotin (B7), folát (B9) a kobalamin (B12).

B3, B6 a B12 pomáhají s tvorbou testosteronu. B1, B2, B3 a B5 pomáhají vytvářet adenosintrifosfát, který pohání naše svaly. B3 a B12 jsou zvláště prospěšné pro krevní oběh, včetně reprodukčních orgánů.

„Vitaminy B podporují nadledvinky, které produkují pohlavní hormony, jež jsou nezbytné pro každou buňku v těle,“ upozorňuje Steelsmithová a dodává, že zejména při velkém stresu je důležité dbát, aby se do těla dostalo těchto vitaminů co nejvíce.

Jak doplnit vitaminy skupiny B?

Vitamin B3, který prokazatelně podporuje průtok krve a řeší i erektilní dysfunkci, lze nalézt v avokádu, pohance, kapustě, špenátu, v ořeších a semínkách.

Vitamin B6, který pomáhá aktivovat produkci hormonů, obsahují jablka, hrušky, sladké brambory, sezamová a slunečnicová semínka, ječmen, špalda, pšenice a další naklíčená zrna.

Vitamin B12 pak především obsahuje maso, vejce, mléčné výrobky a ryby. Vegetariánům a veganům proto odborníci doporučují dodávat tělu tento vitamin i pomocí doplňků stravy.

Flavonoidy
Jedná se o přírodní chemikálie obsažené v bobulích, citrusových plodech, čaji a hořké čokoládě. Zvyšují a regulují oxid dusnatý, který pomáhá zvyšovat dilataci krevních cév a zlepšuje průtok krve, což se pozitivně odráží i na sexuálním vzrušení mužů i žen.

Mezi nejznámější flavonoidy patří quercetin, resveratrol a luteolin.

Jak doplnit flavonoidy?

Mezi nejlepší zdroje flavonoidů patří čaj, kakao, listová zelenina, cibule, jablka, bobule, třešně, sója a citrusové plody.

Jednotlivé flavonoidy lze doplnit i pomocí doplňků stravy.